Затова Европест препоръчва да бъдете внимателни при разходки и излети сред природата. Тревните площи на сенчести места са истинската среда на кърлежа, затова избягвайте да сядате върху тревата на места, които не се обработват. Ако нсе пак забележите кърлеж, впит в тялото на домашния любимец потърсете ветеринар възможно най-бързо за да премахне паразита и да обработи мястото с медикамент.
Проблемът е, че кърлежа не се откъсва лесно от тялото, преди да се е сит, затова ако жертвата е човек трябва веднага да се посети болнично заведение за да бъде изваден кърлежа безопасно.
Как се вади кърлеж?
Не докосвайте кърлежа с ръце без ръкавици и не го стискайте защото ще се изплюе в кръвта ви. Ползвате за отстраняване пинсета, като внимавате да не разкъсате кърлежа преди да бъде изваден. Постарайте се хобота му да не остане впит в кожата. Никога не мажете мястото на ухапване с масло преди кърлежа да бъде изваден, защото това задушава паразита и той връща съдържанието в стомаха си в тялото на жертвата и така предава заразата!
Ако ухапан от кърлеж е домашният любимец или селско стопанско животно, бъдете внимателни, защото именно те могат да причинят епидемия от Лаймска болест или Марсилска треска. Мястото на ухапване от кърлеж трябва да се почисти със спирт.
До всичко това може да не се стигне ако тревните площи, където често посещават хора се обработват против ухапване от кърлежи поне пролетта и пред есента. Борбата с кърлежи трябва да се направи от ДДД фирма за борба с вредители.